deblin_pl

warszawa_pl

 • Kontakt


  Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego
  "PZL-Świdnik" Spółka AkcyjnaAleja
  Lotników Polskich 1 21-045 Świdnik
  Email: swidnik@agustawestland.com
  Telefon: (+48) 81 722 50 00, (+48) 81 446 80 00
  Fax: (+48) 81 722 60 07, (+48) 81 468 09 19

 • Świdnik

  Wojskowy śmigłowiec AW149 pokazuje swoje możliwości w PZL-Świdnik
  Świdnik 23/04/2012


  PZL-Świdnik S.A., spółka z grupy AgustaWestland, ma przyjemność ogłosić, że w Świdniku odbyła się oficjalna prezentacja wojskowego śmigłowca AW149. Prezentacja w Świdniku jest częścią serii pokazów, zorganizowanych wcześniej w Dęblinie i Warszawie. O możliwościach najnowszego wielozadaniowego śmigłowca wojskowego AW149 przekonali się przedstawiciele lokalnych władz, środowiska naukowego i biznesowego z Lubelszczyzny, posłowie oraz studenci.

   

  AW149 to jedyny na świecie, wojskowy śmigłowiec nowej generacji w swojej kategorii, zaprojektowany przy udziale inżynierów ze Świdnika. AW149 to śmigłowiec XXI wieku, o doskonałych osiągach i wyjątkowych możliwościach, to platforma do wszechstronnego zastosowania m.in.: w misjach pokojowych, operacjach z zakresu wsparcia bojowego, transporcie żołnierzy i sprzętu, zadaniach poszukiwawczo-ratowniczych SAR i CSAR, ewakuacji medycznej (MEDEVAC/CASEVAC) oraz dowodzeniu i kontroli.

   

  AW149 ma szansę otworzyć nowy rozdział w historii polskiego przemysłu lotniczego i świdnickich zakładów. PZL-Świdnik uczestniczyły przy jego projektowaniu od samego początku, angażując grupę inżynierów do prac w ramach programu AW149. Jako wyrób polskiej konstrukcji, AW149 może być produkowany, serwisowany i  modyfikowany pod kątem przyszłych potrzeb Sił Zbrojnych RP w PZL-Świdnik, jedynych zakładach lotniczych w Polsce zajmujących się projektowaniem, rozwojem i produkcją zaawansowanych technologii i śmigłowców.

   

  “AW149 to najlepsze polskie rozwiązanie mogące w pełni sprostać wymaganiom współczesnych operacji wojskowych, w których uczestniczą Siły Zbrojne RP” – powiedział podczas prezentacji Nicola Bianco, Dyrektor Zarządzający PZL-Świdnik S.A. “Uruchomienie produkcji AW149 w Świdniku zapewni niezrównane korzyści dla całego regionu. Pozwoli na zwiększenie miejsc pracy nie tylko w PZL-Świdnik, lecz również w wielu innych współpracujących z nimi przedsiębiorstwach oraz w ramach lokalnej gospodarki.”


  PZL-Świdnik S.A. to jedyne polskie przedsiębiorstwo z pełną zdolnością projektowania, rozwoju i produkcji śmigłowców własnej konstrukcji. Firma posiada własne Centrum Badań i Rozwoju. Spółka, zatrudniająca 3500 pracowników, jest także największym producentem lotniczym w Polsce i jednym z największych pracodawców na Lubelszczyźnie. PZL-Świdnik jest częścią grupy AgustaWestland od 2010 roku.